top of page

Rehberlik Birimimiz

 

Okulumuzdaki  rehberlik birimi  öğrencinin gelişmesine ve uyumuna yardım etmeye yöneliktir. Rehberlik hizmetleri ,öğrencinin her yönüyle gelişmesini ve böylece onun kendini gerçekleştirmesini amaçlayan bir çerçevede yürütülmektedir. Okulumuzda psikolojik danışma bireyin karar verme ve problem çözme ihtiyaçalarını  karşılayarak  gelişim ve uyumunu sürdürmesine yardımcı olmak amacıyla bireyle kurulan psikolojik ilişkidir. Okulumuz oryantasyon sürecinde yeni başlayan öğrencilerimize  okul kurallarını, işleyişi,  eğitim sistemimizi ,okul ve çevrede ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları konusunda  bilgi vermek ve kısa sürede ortama alışmalarını sağlamak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Rehberlik hizmetlerimiz içinde bireyin yetenekleri ,özellikleri,güçlü  ve sınırlı yönleri, beklenti ve idealleri, ailevi koşulları ,başarı durumları, ilgileri  vb. yönleri hakkında gelişimi izleyip yardımcı olmak için çalışır. Rehberlik hizmetlerimiz öğrencilerimizi yöneltme ve yerleştirme alanında da kendini tanımasına ve kendi gelişimi için yararlanacağı bilgileri alıp uygun durumlara yöneltmeyi hedeflemektedir.Öğrencilerimizin kendine uygun  branşa,mesleğe ve ilgi alanlarına yönelmesi ve o konuma yerleşmesi yapılan yönlendirme hizmetlerindendir.

Rehberlik birimimiz izleme ve değerlendirme hizmeti olarakta yöneltme ve yönlendirme sürecinin sonu ne olmuş? Öğrencimizin rehberlik aldığı konularda beklenen değişiklik gerçekleşmiş mi?  Bu gibi durumların izlenip değerlendirilmesi yapılan hizmetin etkinliğini anlamak ve gerekiyorsa  yardım hizmetlerini sürdürmek ve yeni düzenlemeler gerçekleştirmektedir. Rehberlik birimimiz rehberlik çalışmaları sırasında öğretmen ve yöneticilere gerek duydukları yardımı vermeye,karşılaşın güçlükleri  birlikte çözmeye önem vermekte ve böylece ortak bir rehberlik anlayışının gelişmesine ve başarısını üst katmanlara taşımayı hedeflemektedir.

bottom of page